·  

Dátum a čas

Čo si zbaliť na púť? Čo nezabudnúť? Prinášame vám info od skúsenej pútničky Timky.

V prvom rade si treba uvedomiť, že všetko, čo si nabalím, budem so sebou celý týždeň nosiť  na chrbte, v horúčave, daždi… v pote tváre.. takže beriem len nevyhnutné veci. 😉

Púť je taktiež o tom, že sa niečoho zrieknem, obetujem sa a budem znášať ťažkosti, že nemám každý deň sprchu, posteľ ale idem v jednoduchosti kráčať za Ježišom a našou drahou Mamičkou!

  1. Ruksak – 32-45l

Ruksak si dôkladne pripravím, nastavím na ramenách, aby mi dobre sedel, nikde ma netlačil a je výhodou mať ruksak, ktorý si viem zapnúť na bedrách, lebo váha sa rozloží a nezaťažuje tak chrbticu. Ak nemáte nepremokavý ruksak, uistite sa, že máte pršiplášť na ruksak.

  1. Topánky

Topánky, v ktorých budeš celý týždeň kráčať, nech nie sú úplne nové, lebo ťa môžu otlačiť, vziať si také rozchodené. Bude sa chodiť po asfalte, poľnej, lesnej ceste niekedy kamienky, niekedy blato… Ja si zvyknem brať jedny turistické topánky alebo botasky, čo dobre držia nohu na chladnejšie počasie a ťažší terén. A potom sandále na teplé dni na asfaltku. Zváž, v čom sa cítiš najlepšie a v čom vydržíš najdlhšie chodiť. Každý máme svoje topánkové vášne – mojou sú sandále 😀 Sú aj takí, čo idú celý čas v plátenkách.. ale treba si dopredu pozrieť počasie, keby hlásilo búrky a topánky impregnovať.

Keď poobede dôjdeme na miesto, je fajn mať niečo na prezutie. Ja som využívala buď tie sandále alebo žabky – tie sú dobré aj keď sa podarí ísť niekde do sprchy. Alebo kroxy, či ako sa to volá, sú fajn, lebo sú ľahké, rýchlo vyschnú.. len zaberajú asi dosť miesta..

  1. Oblečenie

Tričká – obyčajné, športové, augustiniánske :)… nech nie sú na ramienka, lebo keď máte ruksak na chrbte, tak vám ošúcha ramená.. Zobrať si toľko, aby ste mali dobrý pocit, lebo sprcha je len výnimočne. Ja nosievam na každý deň iné… takže sedem s tým, že jedno krajšie si nechám na koniec na nedeľu – nech už v Gaboltove dajako vyzeráme.. 😀

Večer môže byť chladnejšie – určite si zobrať sveter, ak máte tenkú vetrovku, tak aj tá je dobrá, ak hlásia chladnejšie počko, zobrať si aj dlhý rukáv..

Nohavice – ešte stále myslíme na to, že čo si zbalím, si aj nesiem.. Ja zvyknem mať jedny dlhé nohavice takého turistického druhu a jedny tenké tepláky tzv. na viaceré využitie – na večerný program, na spanie alebo aj na putovanie v prípade, že turistické dlhé nohavice sú mokré alebo dačo.. Krátke nohavice alebo jedny trištvrťáky alebo dvoje, podľa miesta v ruksaku..

A samozrejme spodnú bielizeň… ponožiek radšej viac, aj vyššie keby topánky okusali.. aj jedny hrubšie..

Inak odporúčam si zobrať jedny obyčajné letné šaty, keď poobede doputujete a je horúco.. človek celý spotený a je na nezaplatenie obliecť si niečo voľné.

niečo na spanie.. keď máte dobrý ruksak stačí toho málo a obyčajné tričko..šetríme miesto…

Najdôležitejšie! Zobrať si niečo na hlavu – šiltovka, klobúčik. Pršiplášť.

  1. Hygiena

Uteráky – 2x maličký – na tvár a na nohy (keď si ich po putovaní osviežite v umývadle 😀 trik starých pútnikov) – naozaj maličký uterák, menší ako ručník stačí

1x osuška – na sprchovanie

Hygien. taštička – neberiem zbytočnosti! .. maľovatká a podobné..

Mydlo, zubná kefka, malá zubná pasta, obyčajný krém, opaľovací krém, šampón, hrebeň, servítky, vlhčené servítky, sprej..

  1. Iné

Ruženec

Zápisníček a pero

Zopár sladkostí, každý deň sme v dedine, zásoby si netreba robiť, tam si kúpime.. alebo sa zriekneme .. veď sme na púti 😀

(Môžem zobrať z domu nejaký darček, nálepku, citát z písma lebo budem mať svojho zverenca, ktorému budem robiť anjelika)

Karimatka

Spacák

  1. Zdravotné veci:

Lieky, čo každodenne užívam, od bolesti (Paralen), (lieky by mal mať zdravotník),  ak ma zvykne bolieť členok, koleno alebo iné – elastickú bandáž, náplasti – obyčajné, na otlaky..  fenistil na štípance, repelent,  ak sa obávam svalovky, nejakú masť alebo alpu..

SUMARIZÁCIA

Topánky – botasky, prezuvky…
Tričká +/- 7
Sveter
Vetrovka
Dlhé nohavice 1-2x
Tepláky, legíny 1x
Kraťasy 1-2x
Spodná bielizeň a ponožky na každý deň
Šiltovka
Pršiplášť
Uteráky
Hygien. taštička
Ruženec
Zápisník a pero
Lieky, náplasti, repelent, …
Karimatka
Spacák

 

Prevzaté z pútnických rád Timky Takáczovej 🙂

Pridať komentár

  • (Nebude zverejnený)